Mūsų istorija
„Stengiamės niekuomet neužmiršti, kad medicina skirta žmonėms, o ne pasipelnyti.”
– George Merck
Jau ilgiau negu 130 metų laikomės požiūrio, kad puikūs vaistai ir vakcinos gali pakeisti pasaulį
Mūsų vaistų ir vakcinų kūrimo paveldas tebesitęsia iki dabar. Savo veiklą planuojame ne tik kitam metų ketvirčiui, bet ir kitam amžiaus ketvirčiui.
1891 m.
„Merck & Co.“ įsteigimas
„Merck & Co.“ įsteigta 1891 m. sausio 1 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Būdamas 23 metų amžiaus, George Merck įsteigė bendrovę smulkioms cheminėms medžiagoms platinti Niujorko mieste ir apylinkėse.
1899 m.
Pirmosios „Merck instrukcijos“ išleidimas
Pirmoji „Merck instrukcija“ išleista 1899 m. Keletas joje paminėtų gydymo priemonių buvo kraujo nuleidimas ūminio bronchito atveju, arsenas impotencijai gydyti ir migdolų duona diabetikams. „Merck instrukcija“ ilgainiui tapo vienu plačiausiai naudojamų medicinos informacijos šaltinių.
1925 m.
George W. Merck tampa bendrovės prezidentu
George Merck sūnaus George W. Merck karjera prasidėjo 1914 m. pakavimo ir išsiuntimo skyriuje ir tęsėsi įgyjant praktikos daugelyje bendrovės veiklos sričių. Jis vadovavo „Merck“ 1927 m. susijungimo su „Powers-Weightman-Rosengarten Co.“ metu ir ėmė skirti daugiau dėmesio „Merck“ tyrimų potencialui, taip sukurdamas bendrovės reputaciją naujovių srityje.
1933 m.
Įkurta „Merck“ tyrimų laboratorija
„Merck“ tyrimų laboratorija įkurta Naujajame Džersyje, Rovėjuje (Rahway). Laboratorija buvo pirmasis „Merck“ bandymas veržtis į farmakologinių tyrimų sritį. Buvo trys atskiri laboratorijos padaliniai: Grynųjų tyrimų padalinys, „Merck“ terapinių tyrimų institutas ir Taikomųjų tyrimų padalinys.
1936 m.
Susintetintas vitaminas B₁
„Merck“ pirmieji susintetino vitaminą B₁ ir paskelbė rezultatus „Journal of the American Chemical Society“. Tai sudarė sąlygas masinei šio vitamino gamybai, ir per keletą metų produktas padėjo sumažinti vitamino B₁ trūkumo (beriberio ligos) paplitimą. Vėliau „Merck“ vadovybė nurodė bendrovei išskirti ir susintetinti vitaminus bei padaryti juos plačiau prieinamus.
XX a. 5-asis dešimtmetis
Antibiotiko streptomicino atradimas ir platinimo proveržis
Istoriškai tuberkuliozė JAV buvo pagrindinė mirčių priežastis. 1943 m. dr. Selman Waksman ir Albert Schatz atrado pirmąją veiksmingą priemonę nuo šios ligos – streptomiciną. „Merck“ parėmė dr. Waksmano tyrimų laboratoriją ir gavo naujojo vaisto patento teises. Vos pripažinus reikšmingą streptomicino naudą sveikatai, „Merck“ atsisakė išimtinio šio antibiotiko patento, kad užtikrintų didžiausią įmanomą jo prieinamumą pacientams.
Iki 1950 m. JAV mirčių skaičius nuo tuberkuliozės sumažėjo beveik 50 procentų.
1948 m.
„Merck“ įėjo į gyvūnų sveikatos rinką, pristatydama sulfakvinoksaliną
Po daugelio metų ekstensyvių tyrimų „Merck“ rinkai pristatė S.Q. (sulfakvinoksaliną). Kartu su šiuo parazitinės paukščių ligos kokcidiozės prevencijai skirtu produktu „Merck“ formaliai įžengė į gyvūnų sveikatos sritį.
1950 m.
Pirmą kartą komerciškai susintetintas kortizonas
„Merck“ tyrimų laboratorijos Rovėjuje tyrėjas dr. Lewis Sarett sukūrė kortizoną. Šis vaistas buvo naudojamas gydyti nuo reumatinio artrito, reumatinės karštinės ir panašių lėtinių ligų, kurios tuo metu dažnai buvo mirtinos, nes nebuvo jokios efektyvios priemonės joms suvaldyti.
1950 m.
Medicina žmonėms
Lemiamu bendrovei metu George W. Merck pasakė kalbą Ričmonde įsikūrusiame Virdžinijos medicinos koledže. Kalbos metu nuskambėjo garsusis teiginys apie tai, kaip medikų ir farmacininkų bendruomenei sulaukti sėkmės:
„Stengiamės prisiminti, kad medicina skirta pacientui. Stengiamės niekuomet neužmiršti, kad medicina skirta žmonėms, o ne pasipelnyti. Pelnas ateina vėliau, ir, jei mes tai prisimename, jis neabejotinai ateina.“
Mūsų lyderiai ir darbuotojai iki šiol laikosi tokio požiūrio.
1953 m.
„Merck“ susijungimas su „Sharp & Dohme“
Susijungė ekstensyvūs „Merck“ cheminių tyrimų ir gamybos pajėgumai su „Sharp & Dohme“ farmakologine plėtra, rinkodaros meistriškumu ir tarptautiškumu. Susijungimas apėmė „Sharp & Dohme“ infrastruktūrą Vest Pointe (Pensilvanijos valstija).
1957 m.
Įsteigtas „Merck Sharp & Dohme“ („MSD“) fondas
„MSD“ įsteigė labdaringai veiklai skirtą ne pelno siekiančią korporaciją – „MSD“ bendrovės fondą, kurio pradinis įnašas buvo 500 000 JAV dolerių. „MSD“ fondas ne pelno siekiančioms organizacijoms iki šiol jau yra paaukojęs šimtus milijonų dolerių.
1958 m.
Į rinką pateiktas preparatas aukštam kraujospūdžiui gydyti
Chlorotiazido pateikimas į rinką buvo ženklas, kad bendrovė tapo pagrindine širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti skirtų vaistų gamintoja. Nuo pat šio vaisto pristatymo pirmavome naujų preparatų, skirtų aukštam kraujospūdžiui ir širdies ligoms gydyti, srityje. Chlorotiazido žmogus – skaidraus plastiko figūra, kurioje matoma širdis, plaučiai, inkstai, šlapimtakiai ir šlapimo pūslė, – padėjo „MSD“ įrodyti gydytojams šio naujoviško produkto vertingumą.
XX a. 8-asis dešimtmetis
Atrastas vaistas gyvūnų trichinozei gydyti
Žmonėms trichinozė, liga, kurios priežastis – žalio ar nepakankamai apdoroto maisto valgymas, gali sukelti stiprų karščiavimą, raumenų skausmą bei tinimą ir kitus sunkius simptomus. 1961 m. dr. William Campbell vadovaujama „MSD“ tyrėjų grupė atrado tiabendazolą – pirmąjį avių, ožkų, galvijų ir kiaulių parazitus trichineles naikinantį vaistą. Poliarinių elnių populiacijai stipriai nukentėjus nuo šios parazitinės infekcijos, „MSD“ mokslininkai keliavo į šiaurę jų gydyti parazitus naikinančiu preparatu tiabendazolu.
Gydymas padėjo išsaugoti ne tik elnius, bet ir nuo elnių išgyvenimo priklausomas vietines žmonių tauteles.
1971 m.
„MSD“ pradeda platinti MMR vakciną
„MSD“ pradėjo platinti dr. Maurice Hilleman ir dr. Eugene B. Buynak sukurtą kombinuotą tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakciną. MMR buvo sudaryta iš trijų vakcinų: atnaujintos „MSD“ tymų vakcinos, raudonukės vakcinos ir „MSD“ epideminio parotito vakcinos.
1977 m.
Patvirtinta pirmoji vakcina nuo pneumokokinės infekcijos
Buvo patvirtinta „MSD“ vakcina nuo pneumokokinės infekcijos (pneumokokinė polivalentinė vakcina). Vakcinos tyrimams ir kūrimui vadovavo dr. Maurice Hilleman.
1978 m.
MVA patvirtina cefoksitiną
Cefoksitinas buvo skirtas daugybei tam tikrų bakterijų (įskaitant gramteigiamus ir gramneigiamus patogenus) sukeliamų infekcijų gydymui.
1985 m.
MVA patvirtina enalaprilą
MVA patvirtino enalaprilą – angiotenziną konvertuojančių enzimų (ACE) inhibitorių, skirtą aukštam kraujospūdžiui ir staziniam širdies nepakankamumui gydyti. Enalaprilas buvo pirmasis produktas 1988 m., atnešęs „MSD“ vieno milijardo JAV dolerių pelną.
1986 m.
MVA patvirtina hepatito B vakciną
MVA patvirtino pirmąją žmonėms skirtą rekombinantinę vakciną – „MSD“ rekombinantinę hepatito B prevencijai skirtą vakciną (hepatito B vakcina, rekombinantinė). 1989 m. „MSD“ perdavė savo vakcinos technologiją Kinijos valdžiai, kadangi hepatitas B tuo metu buvo didžiausia šalies visuomenės sveikatos problema; apskaičiuotas ligos nešiotojų skaičius buvo net 100 milijonų.
1987 m.
„MSD“ pristato pirmąjį komercinį statiną
MVA patvirtinti „MSD“ pristatė pirmąjį statinų šeimos vaistą – lovastatiną. Tai buvo JAV universitetuose, nepriklausomose laboratorijose užsienio mokslininkų ir „MSD“ vykdytų tyrimų, trukusių dešimtmečius, rezultatas.
1987 m.
„MSD“ įsipareigoja aukoti ivermektiną, – tiek, kiek jo reikės, ir tol, kol reikės, – onchocerkiazei išnaikinti
1987 m. „MSD“ generalinis direktorius dr. Roy Vagelos paskelbė apie „MSD“ įsipareigojimą aukoti ivermektiną, – tiek, kiek reikės, ir tol, kol reikės, – onchocerkiazei išnaikinti. „MSD“ lyderiai pripažino, kad, norint įgyvendinti šį tikslą, daugybė unikaliais įgūdžiais pasižyminčių organizacijų turės veikti kaip viena komanda. Taigi novatoriškos viešosios ir privačiosios partnerystės forma buvo parengta ivermektino aukojimo programa (MDP), turinti vis daugiau įtakos rengiant daugybę kitų vaistų aukojimo programų.
1996 m.
MVA patvirtina indinaviro sulfatą
Po 42 trukusio svarstymo MVA patvirtino ŽIV gydyti skirtą indinaviro sulfatą. Prieš gaudama MVA patvirtinimą, bendradarbiaudama su JAV Maisto ir vaistų administracija, pacientais ir ŽIV palaikymo grupėmis, 1995 m. „MSD“ nusprendė pasiūlyti indinaviro sulfato programą. Jos metu „MSD“ nemokamai siūlė preparatą atrinktiems pacientams, dar prieš pradėdama jį platinti oficialiai.
1998 m.
MVA patvirtina montelukasto natrio druską
MVA patvirtino astmos prevencijai ir gydymui skirtą montelukasto natrio druską. Tai buvo „MSD Frosst“ atradimų centro Kirklande (Kanada) tyrimų, trukusių beveik dvidešimt metų, rezultatas – naujos klasės vaistų astmai gydyti, vadinamųjų leukotrieno blokatorių preparatas.
2006 m.
MVA patvirtina sitagliptiną
MVA patvirtino 2 tipo cukriniam diabetui gydyti skirtą DPP-4 inhibitorių sitagliptiną.
2006 m.
MVA patvirtina keturvalentę žmogaus papilomos viruso vakciną
MVA patvirtino „MSD“ sukurtą tam tikrų tipų ŽPV sukeliamo gimdos kaklelio vėžio prevencijai skirtą vakciną (žmogaus papilomos viruso keturvalentė (6, 11, 16 ir 18 tipų) vakcina, rekombinantinė).
2007 m. „MSD“ įsipareigojo paaukoti 3 milijonus dozių vakcinos per 5 metus mažiausias pasaulyje pajamas gaunančių tautų vakcinacijos programoms paremti.
2009 m.
„MSD“ ir „Schering-Plough“ susiliejimas
„MSD“ ir Schering-Plough“ užbaigė susiliejimo procedūras ir ėmė veikti kartu. Dėl to bendrovė tapo antra pagal pajamas farmacijos bendrove Jungtinėse Amerikos Valstijose.
2011 m.
Prasideda pasaulinė iniciatyva – „MSD“ motinoms“
2010 m. pasaulyje kas dvi minutes gimdymo ir nėštumo metu mirdavo po vieną moterį. Daugumos mirčių buvo galima išvengti. Reaguodami į tai, su partneriais pradėjome pasaulinę iniciatyvą „MSD“ motinoms“, skirtą pagerinti moterų sveikatą ir gerovę iki nėštumo ir gimdymo, nėštumo ir gimdymo metu ir po nėštumo ir gimdymo. Iki 2019 m. pavyko padėti daugiau negu devyniems milijonams moterų 48-iose pasaulio valstybėse.
2014 m.
MVA patvirtina „MSD“ Gyvūnų sveikatos padalinio sukurtą fluralanerą
MVA patvirtino fluralanerą, pirmąją kramtomąją tabletę šunims, kurios viena dozė, 12 savaičių patvirtintais duomenimis, sunaikina blusas ir daugybės rūšių erkes.
2014 m.
„MSD“ pagreitintai gauna pembrolizumabo patvirtinimą
MVA patvirtino pirmąją anti-PD-1 (humanizuotą monokloninį programuotos ląstelės žūties antigeno-1 antikūną) terapijos priemonę – pembrolizumabą, kuri jau ir iki tol MVA buvo laikoma dideliu atradimu.
2019 m.
MVA patvirtina Ebolos viruso Zairo atmainos vakciną
Nuo Gvinėjos iki Demokratinės Kongo Respublikos (DKR) pasaulis kovojo su didžiausiais ir sudėtingiausiais Ebolos viruso protrūkiais nuo pat jo atradimo 1976 m. Kadangi tokie protrūkiai ir toliau lieka pasauline sveikatos problema, „MSD“ mokslininkai su daugybe visiems sektoriams atstovaujančių išorinių partnerių tebepirmauja šios mirtinos ligos valdymo srityje.
MVA patvirtino „MSD“ Ebolos viruso Zairo atmainos vakciną, skirtą Ebolos viruso Zairo atmainos sukeliamos ligos prevencijai 18 metų ir vyresniems asmenims.